Блог

Що не входить в дизайн-проект

У кожного дизайнера рано чи пізно виникне суперечка з клієнтом або колегами про те, що і в якому обсязі входить до складу дизайн-проекту і авторського нагляду. Це може здатися дивним, адже склад проекту прописаний в стандартному договорі. Логічно припустити, що не позначені там послуги в проект не входять. На папері це так, але на ділі багато клієнтів в середині проектування щиро дивуються, чому дисциплінований дизайнер не перевіряє підбір меблів з магазину, що не перемальовує розкладку плитки у ванній, а від створення робочої документації нутрощів кухні відмовляється навіть за гроші. Непорозуміння і образи виникають, тому що клієнти не бачать кордонів. Та що там клієнти, навіть дизайнери не можуть точно домовитися один з одним, що вважати дизайном, а де вже робота підрядника, де закінчується проект, а де починається авторський нагляд. У цій частині раз і назавжди ставимо крапку в цьому питанні. Що не входить в дизайн-проект:

1. Електрика

Дизайнер вказує світлові схеми, розетки, вимикачі, їх місце розташування, прив'язки, виробники і моделі, тип стаціонарної побутової техніки. Інформація по розташуванню електричних виводів узгоджується з клієнтом і вона стає завданням для інженера з розрахунку розрізу дроту, проектування щитка і запасу потужності. Дизайнер не робить виконавчих інженерних схем, оскільки це робота інженера. Якщо електричний проект необхідний, його виконає електрик перед початком монтажних робіт.

2. Вбудовані меблі, гардеробна, кухня

Дизайнер інтер'єру визначає місце розташування вбудованих меблів (кухні, вбиральні), її конфігурацію і зовнішній вигляд, створює ескізний проект. На основі ескізного проекту можна порахувати кошторис і вибрати підрядника. Сам робочий проект меблів розробляє технолог підрядника. Детальна комплектація вбудованих меблів не входить в обов'язки дизайнера інтер'єрів, оскільки дизайнер не знає асортименту обраного підрядника, не компетентний в комплектуючих і деталізації. Дизайнер вказує конфігурацію, колір, і бажаний матеріал. Підрядник робить все інше. На авторському нагляді дизайнер погоджує кольори, фактури і видимі деталі (ручки, петлі).

3. Слаботочка

Дизайнер вказує місце розташування і тип слаботочного обладнання (датчики руху, елементи розумного будинку) в проекті на кресленнях і в технічному завданні. Ці дані передає підрядникам. Вони служать відправною точкою для переговорів з клієнтом про деталізацію проекту, закупівлю та встановлення обладнання. Дизайнер вказує потреби клієнта, сформовані в технічному завданні і уточнені на проекті, а виконавчу схему і підбір обладнання, визначення точних місць роблять інженери підрядника. На етапі реалізації підрядник погоджує з дизайнером видимі елементи - виводи, розетки, решітки.

4. Сантехніка

Дизайнер вказує, де розташовані осьові прив'язки сантехніки і описує принципи виводів, на які потрібно звернути увагу, якщо в проекті закладено нестандартне рішення. Детальну модель підключення сантехніки будівельники отримують з інструкції по встановленню обладнання. Дизайнер не повинен вказувати точну схему монтажу, оскільки вона йде в інструкції по установці від виробника в комплекті з устаткуванням і деталізована там.

5. Пристрій ревізійних люків

На проекті неможливо визначити точний розмір, висоту і підріз плитки. На проекті дизайнер вказує бажане розташування і пише позначку: «узгодити з авторським наглядом».

6. Монтажна розкладка плитки

На кресленні дизайнер вказує початок розкладки плитки і принципи її розміщення в просторі, початок укладання, з урахуванням проектованих швів. Пише в примітці до креслення - «уточнити розкладку після зведення стін». Будівельники на місці розкладають плитку з урахуванням зведених і оштукатурених стін. На авторському нагляді дизайнер знімає чистові розрізи по зведеним і оштукатуреним стінам і коригує розкладку, якщо вона відрізняється від закладеної в проекті. Проектні рішення не містять уточнювальної інформації про розкладці по зведеним стінам, тому що обміри були зроблені по чорновий обробці і передбачити, що вийде за фактом не можна.

7. Розрахунок кошторису

Розрахунок кошторису не входить в дизайн-проект. Дизайнер не компетентний в прорахунку будівельної кошторису і не враховує нюанси. Кошторис складає підрядник з будівництва, виконроб або керівник будівельної бригади. Якщо у дизайнера є своя дружня бригада, то дизайнер надає кошторис з її допомогою. Бере участь в тендері на загальних підставах, а у разі перемоги стає керуючим реалізацією проекту: укладає договір з клієнтом і виконробом і відповідає за результат. Другий спосіб: дизайнер не пропонує кошторис сам від себе, а зводить бригаду будівельників безпосередньо із замовником. У разі укладення контракту дизайнер отримує агентський відсоток (якщо був укладений агентський договір) від будівельної бригади з їх прибутку за залучення клієнта. З клієнта додаткові гроші за знайомство не стягуються, вартість будівельних робіт не збільшується - це головне правило.

8. Комплектація і управління будівництвом в послузі авторського нагляду

Авторський нагляд потрібен для того, щоб вказати помилки, які були виявлені під час огляду роботи будівельників. Всі місця, які зроблені не за проектом. В авторський нагляд входять тільки поради і консультації будівельникам в строго відведений час. Всі меблі, які потрібно замовити, клієнт замовляє самостійно або за допомогою дизайнера в рамках послуги комплектації, а не авторського нагляду.

9. Контроль роботи будівельної бригади

На авторському нагляді дизайнер не контролює роботу будівельної бригади. Цю функцію виконує технічний нагляд. Якщо технічний нагляд не найнятий, то сам замовник. У разі порушень технологій, замовник пред'являє претензії бригадиру будівельників за договором. Дизайнер контролює технічний процес будівництва, якщо уклав контракт на управління будівництвом. В цьому випадку дизайнер перестає виконувати функцію дизайнера і стає керуючим об'єкта.

10. Узгодження проекту

Узгодженням проекту займається клієнт або окремо найнята організація, яка бере план, наданий дизайнером, і погоджує його, вносить зміни в БТІ. Дизайнер повинен знати і дотримуватися норм законодавства, щоб план погодили, але саме узгодження не входить в дизайн-проект і є додатковою роботою з інстанціями.

11. Місця придбання і вартість

Дизайнер не вказує місця придбання в відомостях, оскільки не є торговим агентом, а якщо є, може вказати. Проект - це документ. У документі повинна бути точна інформація. Ціни можуть помінятися, постачальник - збанкрутувати. Дизайнер не відповідає за третіх осіб, тому не включає дані за вартістю і адресою закупівлі в дизайн-проект.

12. Точна кількість закуповуваного матеріалу

В робочому проекті дизайнер вказує виробника, найменування, модель та тип матеріалу, його кількість за проектом. З цими даними на стадії реалізації клієнт самостійно, за допомогою дизайнера або за допомогою менеджера магазина закуповує матеріал з проектним, більшим чи меншим запасом, організовує доставку та зберігання. До дизайн-проекту не може входити точна кількість закуповуваного матеріалу, тому що воно завжди береться з запасом, а запас скрізь різний. Який - не питання до дизайнера. Дизайнер не повинен відповідати за роботу комплектатора, якщо ця робота по перевірці і прорахунку не оплачується.

13. Точність кольору

Дизайнер не вказує точний номер кольору в проекті. Тільки загальні назви і дає посилання на візуалізацію. Один і той же колір Ivory по RAL 1015 у кожного виробника буде свій, тому кольори обов'язково потрібно підбирати наживо. Те, що надруковано в каталозі, в шоурумі і те, що привезуть - буде відрізнятися. Кольори вибирають по зразкам. На авторський нагляд в природному світлі дизайнер збирає зразки разом і приймає рішення про їх поєднання

14. Технічний розрахунок освітлення

У стандартній ситуації дизайнер використовує підбір світильників з досвіду, ґрунтуючись на знаннях про джерела світла, їх тип і інтенсивність. Дизайнер використовує групи світла і диммери для контролю. В якості опції пропонує клієнту світло-дизайн з монтажем. Світло-технічний розрахунок, підбір лампочок і калібрування виконує підрядник-светотехник.

15. Виконавчі креслення складних технічних рішень

Камін, акваріум, водоспад, сауна, кінотеатр і інші, елементи. При створення проекту дизайнер отримує принципові схеми і обмеження від підрядників і враховує їх на ескізному проекті. На реалізації підрядники узгоджують з клієнтом остаточне обладнання та кошторис, а потім створюють робочу документацію. При створенні проекту дизайнер враховує всі наявні плани, прив'язує до них рішення по дизайну, але не відображає на своїй робочої документації виконавчі схеми чужих підрядників, не деталізує і не відповідає за них.

MAKOVSKI: підпишіться на новини та корисні статті по дизайну інтер'єру

Наші послуги

Дизайн інтер'єру квартир

Дизайн інтер'єру будинків

Дизайн інтер'єру кафе, барів

Дизайн інтер'єру офісів

Контакти

Бюро Makovski

Aвул. Директорії буд 6 
Рівне, Україна 33000

T+38 (067) 937 44 89